2013-ban minden eddigi rekordot megdöntött Kína és napelemes kapacitását több, mint 12 gigawattal kibővítette.
Még egyik országnak sem sikerült egy év alatt ilyen nagy mértékű napelem telepítést végrehajtania. Kína megduplázta napelemes kapacitását és a 2014-es évben további 14 GW-al akarja ezt bővíteni. 2013 végéig összesen 57 GW megújuló energia kapacitással rendelkezett Kína. A szénerőművekbe történő 39,7 GW-os eddigi befektetési nagyságot így megdöntötte a megújuló energia források hasznosításába fektetett összeg.
Úgy látszik, hogy most már Kína is megértette, hogy például a napenergia egy kifogyhatatlan ingyenes energia forrás amit feltétlenül ki kell használni .
A szmog által veszélyeztetett régiókban már nem engedélyezik szilárd tüzelőanyaggal működő erőművek építését,üzemelését vissza fejlesztik és reméljük rövid időn belül leállítják
A tendencia egyértelműen a megújuló energiák felé mutat. Kína az elkövetkező évben az energiaigényének 15 százalékát már megújuló energiaforrásokkal akarja fedezni elég nagy arányban napelemmel és ezért nagyon támogatja a megújuló energiákba történő befektetéseket . Az ilyen tiszta energiákba való befektetési összege már 2012-ben is meghaladta a 65 milliárd Eurót.
Az atomenergia számukra már egy elavult és kerülendő technológia lett és ezáltal előtérbe helyezte a napenergia hasznosítását .A 2013-ban létesített új energia termelő egységek teljesítményeinek mindössze 3,5 %-át tette ki az atomenergia.
Ez is azt mutatja, hogy a kínai atomerőmű tervezetek, mint bárhol máshol a világon csupán csak légvárak.
Egy amerikai piackutató intézet által most közzétett becslése szerint a 250 kWp-nél nagyobb napelemes rendszerek jelenleg tervezés alatt lévő globális állománya összesen 95 GW-ra tehető, ebből egyedül Kínára, Japánra és az USA-ra jut 65 GW.
A Németországra érvényes 2013-as legutolsó telepítési számok, a Szövetségi Hálózati Ügynökség (BNetzA) szerint mindössze 3,3 GW, ami 56 százalékkal kevesebb, mint a 2012-ben közzé nettó eredmény.
Jellemző, hogy a kínaiak és a többi távol keleti gyártó is már régen felismerték a német gyártók termékeinek minőségi értékét (itt a gyártó sorok, és technológiák know-howja értendő) és egyre céltudatosabban építik ki a megújuló energiákkal foglalkozó vállalkozások felvásárlásait. Erre a trendre mutat többek között a kínai Chint csoporthoz tartozó Astronergy Solarmodule GmbH által felvásárolt Conergy AG frankfurti napelemeket gyártó egysége is.